Vitásková se pouští do literatury

22.05.2017 | Zdeněk Jemelík

Lidové noviny | 22.05.2017 | rubrika: Domov | strana: 02 | autor: KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Do souboru letních knižních novinek letos přibude jedna neobvyklá. Je běžné, že vysloužilí politici či vysoce postavení funkcionáři vydávají memoáry o tom, co zažili, ale už zdaleka není obvyklé, aby někdo z nich sepsal knihu, když je pořád v aktivní službě pro stát. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková to udělala. Koncem června se objeví na pultech první díl její trilogie. Jmenuje se Solární baroni - organizovaný zločin. 

"Příběhy, které popisuji, jsou pravdivé, jména smyšlená. Cílem je pobavit, ale tak, jako když Černí baroni popisují padesátá léta nebo Osudy dobrého vojáka Švejka první světovou válku. V takovém duchu jsem pojala prezentaci stávajícího stavu společnosti. Každý si může vybrat, jestli to bude číst jako surrealismus, nebo naturalismus," sdělila LN předsedkyně národního regulátora s tím, že s autorstvím jí nikdo nepomáhá. Solární baroni mají ještě jednu specialitu. "Pan prezident Miloš Zeman slíbil, že ji pokřtí v Luxoru, teď se s hradní kanceláří vyjednává termín na konci června, aby kniha vyšla ještě před prázdninami," dodává Vitásková. Na románovou trilogii uzavřela pětiletou smlouvu s nakladatelstvím Olympia. Druhý díl, který vyjde v září, nese název Příprava mé vraždy a třetí Vrazi v taláru. Na něj dojde ve vydavatelském kalendáři čas začátkem příštího roku.
Už názvy naznačují, že obsah třídílné beletrie Aleně Vitáskové mnoho sympatií mezi politiky či byznysmeny nepřinese. Kvůli své zarputilé povaze už tak nemá mnoho spojenců. Zastavila třeba výplatu dotací na obnovitelné zdroje, které ještě neměly oficiální svolení od Evropské unie, a udělala tím již bývalému ministrovi průmyslu Janu Mládkovi (ČSSD) těžkou hlavu. Kdyby se podpora vyplácela bez souhlasu ERÚ, vystavoval by se zájmu evropských úřadů i vyšetřovatelů. Bez výplat zase reálně hrozily arbitráže. V podstatě jediný vlivný člověk na straně Vitáskové je už pouze kmotr její knihy Miloš Zeman.
Spolu se také shodnou na tom, že byznys s obnovitelnými zdroji je ovládaný solárními barony, kterým se podařilo zlobbovat legislativu tak, aby byli jedinými, komu se solární záření vyplatí. Proto také Vitásková začátkem roku 2013 podala trestní oznámení na své předchůdce v čele národního regulátora, nesli podle ní vinu na solárním boomu. Za vyrobenou energii se platily přemrštěné sumy, aniž by se někdo namáhal začlenit například strop na celkový výkon, aby kasu nezruinovalo to, že si panely osadí každý, stejně tak chyběl mechanismus, který by zohlednil, že prudce klesala pořizovací cena investice kvůli dovozu levných čínských komponentů.
Vrazi v talárech i v domě
Jak příběh aspoň prozatím skončil pro předsedkyni regulátora, je známé. Začátkem loňského roku si vyslechla nepravomocný rozsudek na 8,5 roku za to, že podle žalobce nesebrala licenci elektrárnám, které ji nikdy neměly dostat. Předsedkyně opakuje, že se ničeho nedopustila a že by bylo případnější stíhat ty, kdo licence původně vydávali. Na odvolací soud se pořád čeká. K tomu ještě padlo obvinění za to, že Vitásková jmenovala místopředsedkyní ERÚ bývalou státní zástupkyni Renatu Veseckou, aniž by měla praxi v energetice, jak vyžaduje zákon. Už z těchto dvou příběhů je zřejmé, proč se třetí díl trilogie jmenuje Vrazi v talárech.
Druhé pokračování, Příprava mé vraždy, naplánované na září, se váže k událostem ze září 2013. Tehdy v domě, kde předsedkyně bydlí, někdo odmontoval sedm z osmi nosičů výtahu pro auta, který využívala jenom rodina Vitáskové. Předtím v dubnu se ji pokoušel jiný vůz vytlačit z dálnice mezi Prahou a Brnem. Poté dostala od státu ochranku, ale den předtím, než někdo přichystal výtah na zřícení, přestali policisté dům hlídat.
Vedle toho je zřejmé, že minimálně politická snaha zbavit se prostořeké a tvrdohlavé úřednice existuje. Kvůli nesouladu mezi energetickým a služebním zákonem to dlouho vypadalo, že loni na jaře bude muset Vitásková předčasně opustit vedení národního regulátora. ERÚ nemá spadat coby nezávislý úřad pod služební zákon, ale předsedkyně kvůli legislativnímu zmatku skončila pod služebním paragrafem, podle něhož obviněný člověk musí mimo službu. Tehdy se Vitáskové zastal Zeman, který jako jediný může šéfa ERÚ odvolat, a zákonný rozpor se odstranil. Vitásková tak může dokončit mandát, který vyprší s posledním dnem letošního července.
Trilogie, v níž se všechny příběhy o byznysu, justici a politice odrazí, nebude k dispozici jen čtenářům, kteří vládnou češtinou. Nakladatelství vyjednává, že překlady se objeví také na trzích ve Spojených státech amerických, Rusku, Německu a na Slovensku.
Ukázka z knihy Solární baroni
"Mé pozornosti neujde skupinka, která se přiřítila a začala rádoby vtipně diskutovat. Aniž bych si musela sundat sluneční brýle, bylo mi za chvíli jasné, o co jde. Přijeli "tuneláři", tak se jim říká v zemi, kterou úplně za pár let zničili, nejen materiálně, ale především morálně. Používali primitivní praktiky, nad kterými se průměrně vzdělanému děcku ze třetí třídy zatají dech opovržením. Jdou na věc sofistikovaně, alespoň oni a jejich kumpáni si to o těch zlodějnách myslí. Objednám si další drink z čerstvého ovoce, campari a kokosového mléka, protože to se fakt nedá poslouchat."