Alena Vitásková veřejnosti

Alena Vitásková, Radní ERÚ – výsměch voličům

Sobotkova vláda rozhodla o jmenování členů Rady ERÚ s nástupem do funkce 1. 8. 2017.

S odstupem času se jen potvrzuje oprávněnost mých obav, které jsem (jako předsedkyně ERÚ) k jmenování členů Rady sdělila premiéru Bohuslavu Sobotkovi dopisem ze dne 25. 7. 2017 (viz příloha).

Alena Vitásková : Důchodová reforma – téma pro politiky nebo zloděje?

Nelze si nevšimnout, že téma starobních důchodů hýbe politickou scénou. Nelze si nevšimnout, jak plácají o problému důchodové reformy, která měla být a nebyla, nebo byla a nepovedla se a jak je situace zoufalá. Musím podotknout, že pro tyto řečníky zoufalá není, protože netuší, jak se žije z průměrného důchodu deset tisíc korun.
 
Musím se vrátit k diskuzi, kterou vedl mimo jiné na toto téma ředitel TV Barrandov pan Jaromír Soukup. Podotýkám, že jedině jeho pořady sleduji, protože lidové zkazky, vysílané na veřejnoprávní televizi, sledovat nelze. U Soukupa se dovíte holou pravdu, ze které běhá mráz po zádech.

Alena Vitásková : Důchodová reforma (III.) - Co se jednou ukradlo, se má vrátit!

Když jsem napsala první část k námětu důchodů, důchodové reformy, pojistky před chudobou, či žebračenkou, ani jsem netušila s jakým pozitivním ohlasem se můj příspěvek setká. Samozřejmě se našel jeden hlas, že tomu nerozumím, ať se nejdříve seznámím s tím, co skupina expertů vytvořila k tomuto tématu. Právě tento rádoby poradce zapomíná na to, že bychom diskuzi kolem důchodů měli zahájit tím, kde jsou peníze z důchodového účtu, který byl veden samostatně od státního rozpočtu do roku 1990. V té době jsme měli naspořeno – přebytek desítky miliard korun. Tam musíme začít s důchodovou reformou a tyto peníze valorizované vrátit.

Velmi ctím různé názory, stanoviska a nebudu je ani chválit ani rozporovat. Prostě se pouze s tímto názorem neztotožňuji. Nevidím důvod, proč by měla být důchodová reforma odvislá např. od počtu dětí – snad minimálně čtyř, aby měl na nás kdo pracovat. Nevidím důvod, aby bezdětní byli „sankcionováni“ za to, že nemají děti a tudíž na ně nebude mít kdo později pracovat. Nevidím důvod, aby se kvůli důchodové reformě, či zvyšování důchodů zvyšovaly daně.

Alena Vitásková podala trestní oznámení na Českou televizi

Ing. Alena Vitásková, předsedkyně Institutu, který hájí práva občanů, podala trestní oznámení za pomluvu na veřejnoprávní Českou televizi.

Pomluvy se ČT dopustila v hlavním zpravodajském vysílání, kdy pravděpodobně záměrně uvedla jiné informace o důvodech trestního stíhání Vitáskové.

V té době probíhal v této kauze odvolací soud v Olomouci.

Lákadla a úskalí aukce

E15 | 31.07.2017 | rubrika: Byznys | strana: 04 | autor: Alena Vitásková

Z energetiky
Elektřina a plyn se obchodují na burze ve velkoobchodním měřítku. Pro drobné spotřebitele existují příbuzné alternativy - energetické aukce. Vyplatí se? Kvalitní dražitel vám může ušetřit čas a peníze. Nicméně dobrou aukční síň musíte nejdříve najít. Poradíme proto, na co se soustředit.
Jaké má firma dlouhodobé reference? Problémy nemusejí přijít hned. Špatné smlouvy, které klienti podepsali na začátku, mohou potíže generovat i po letech. Čím déle je tedy firma na trhu a čím méně špatného se o ní dočtete, tím lépe.
S kolika dodavateli aukční síň spolupracuje? Soustřeďte se na její záběr. Občas se totiž za aukce schovávají zprostředkovatelé, kteří ve skutečnosti favorizují jen několik konkrétních dodavatelů, od nichž dostávají provize. Celé soutěžení o cenu je pak jen marketingovým lákadlem.
Víte, co podepisujete? Někteří dražitelé vám dají podepsat de facto bianko šek. Předem se jim zavážete, že s výhercem aukce podepíšete smlouvu.
V tu chvíli ale nevíte, s jakou cenou nejlepší nabídka přijde a čí logo ponese. Jestliže nevíte, komu a k čemu se zavazujete, jděte raději o aukční dům dál. Slušná firma nabídne jen takovou smlouvu, která vám ponechá možnost rozhodnutí až do chvíle, kdy znáte vítěze a konkrétní podmínky. Totéž platí i o plné moci a souvisejících dokumentech.
Ještě než se rozhodnete, že se některé z aukcí chcete zúčastnit, podívejte se, jakou smlouvu máte s dodavatelem energií uzavřenou v současnosti. 

Otevřený dopis premiéru Sobotkovi

https://www.eru.cz/cs/-/otevreny-dopis-premieru-sobotkovi

26. 7. 2017

Jmenování člena Rady ERÚ považuji za plivnutí do tváře slušným občanům
O "skandálním jmenování člena Rady ERÚ" informuji prezidenta republiky

Vážení občané, čas od času se vyjadřuji k opakujícím se dotazům, které dostávám nejen od vás v písemné podobě, ale i ústní. Ten jeden stále se opakující je dotaz na nově jmenovanou Radu ERÚ. Proto jsem se rozhodla zaujmout stanovisko k nejčastějším dotazům a také můj postoj k novým členům Rady ERÚ.

Sobotka pošlapal Ústavu. Strážkyně levné elektřiny Vitásková na konci mandátů promluvila o mafii a útocích, kterým ve funkci čelila

parlamentnilisty.cz | 21.07.2017 | rubrika: | autor: Aleny Vitáskové, Alena Vitásková


Moderátor Luboš Xaver Veselý si do internetové televize XTV.cz pozval dosluhující předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou, která ve své funkci končí k 31. červenci tohoto roku. Dáma usedla do křesla a pořádně se pustila do premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Předseda vlády prý totálně pošlapal Ústavu ČR.
Hned v úvodu pořadu oznámila, že je ráda, že se jí podařilo dokončit celé šestileté funkční období. "Přes nevoli mnohých jsem dosloužila své šestileté funkční období, přestože se usilovalo téměř pár týdnů po mém jmenování, abych z funkce odešla. Za šest let energetická mafie použila všechny prostředky k tomu, abych skončila, mám obrovskou radost, že mandát dokončuji i za těch podmínek, které jsem pro výkon této funkce měla," zahájila dáma rozhovor. "Mafie teda nic moc," glosoval to okamžitě Veselý. Vitásková však diváky ujistila, že toto téma ještě rozvede.
Poukázala na své dosud nepravomocné odsouzení. Vzhledem k tomu, co se jí děje, je prý dáma přesvědčena, že se v této zemi zavírají lidé na objednávky. Tady se prý shoduje s Andrejem Babišem (ANO). Ve vysílání také představila svou brožurku Na prahu vězení, v níž údajně vysvětluje, jak to s jejím stíháním a souzením bylo. Cítí se být absolutně nevinnou. "Teď jste jak Horst Fuchs," vzpomněl Veselý se smíchem na jméno německého krále teleshoppingu. 

Do vězení mě chce dostat solární mafie. Jsem důkaz, že se u nás zavírá na objednávku

Autorka: Zuzana Kubátová, Seznam.cz

 

Končící šéfka Energetické regulačního úřadu Alena Vitásková tvrdí, že systém solárních dotací byl připraven pro konkrétní skupinu.

Článek

Nepravomocně odsouzená šéfka ERÚ Alena Vitásková tvrdí, že její vlastní trestní kauza má zakrýt daleko závažnější zločiny dobře zorganizované a mimořádně vlivné solární mafie. Píše o tom knižní trilogii.

Vitásková za necelý měsíc skončí šestiletý mandát v čele ERÚ. Funkční období uzavře podle původního plánu, přestože se ji Sobotkova vláda opakovaně pokoušela z postu nejmocnější české úřednice vytlačit.

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/do-vezeni-me-chce-dostat-solarni-mafie-jsem-dukaz-ze-se-u-nas-zavira-na-objednavku-34088?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp

Dotační Chiméra opět v akci?

Autorka: Ing.Alena Vitásková, ERÚ 20.6.2017

 
Můj vztah k nejrůznějším dotacím v energetice je známý – křiví trh a charaktery. Mé funkční období ve vedení ERÚ se ale krátí. Co přijde po mém odchodu? Zase ty dotace… 

Srovnávače energií

E15 | 13.06.2017 | rubrika: Byznys | strana: 06 | autor: Alena Vitásková

Z energetiky

Pokud odběratel uvažuje o změně dodavatele energií, tedy plynu nebo elektrické energie, jeho první kroky pravděpodobně povedou do některého z internetových srovnávačů. I když by cena neměla být jediným kritériem výběru, hodí se přinejmenším pro předvýběr. Správný srovnávač by měl podle Energetického regulačního úřadu splňovat čtyři podmínky. 

Chytře na chytré sítě

Autorka: Ing.Alena Vitásková

vyšlo 8.6.2017 na webu ERÚ
https://www.eru.cz/cs/-/chytre-na-chytre-site
 
Náklady už dokážeme odhadnout – 155 miliard korun proinvestovaných do roku 2040. Kdo konkrétně je ale zaplatí a co z toho bude mít? To jsou otázky, na které se chytré odpovědi teprve hledají.

Smlouvy po telefonu

E15 | 05.06.2017 | rubrika: Byznys | strana: 07 | autor: Alena Vitásková

Z energetiky


Četné stížnosti spotřebitelů souvisejí se smlouvou uzavřenou po telefonu. Zákazníci mnohdy ani nevědí, že novou smlouvu uzavřeli.
Jenom se diví, proč jim najednou posílá faktury jiný dodavatel.

Občanský zákoník připouští, že smlouvy na dodávky určitého zboží či služeb nemusejí mít písemnou formu a jsou platné i tehdy, jestliže byly sjednány ústně - tedy i po telefonu. Nepomohlo ani, že se Energetický regulační úřad snažil povinnost písemných smluv dodavatelů se spotřebiteli prosadit při poslední novelizaci energetického zákona. Návrh neprošel a dopady jsou teď zřetelné v praxi. 

Zásobník je nejen pojistka

E15 | 31.05.2017 | rubrika: Byznys | strana: 07 | autor: Alena Vitásková

Z energetiky
Cenu uskladnění plynu v podzemních zásobnících sice Energetický regulační úřad nereguluje, ale některá fakta o nich jsou určitě zajímavá.
Nejedná se totiž jen o bezpečnost. Zásobníky plynu se tradičně využívají zejména pro vyrovnávání rozdílů ve spotřebě plynu v létě a v zimě, kdy je i díky vytápění spotřeba až sedmkrát vyšší. Podobnou funkci plní celoročně v době neočekávaného výkyvu spotřeby nebo podporují přepravní flexibility během výkyvů v mezinárodní přepravě.
Plynárenská soustava byla vybudována tak, aby umožňovala tranzitní přepravu plynu přes Česko z ruských nalezišť do západní Evropy a také pro zásobování ČR. 

Ucho, štěnice a pár facek

Text vyšel v Lidových novinách, 22. května 2017, strana 11, rubrika Diskuse. Autorka:Alena Vitásková

 

Jak jinak uvést můj komentář v Lidových novinách v rubrice Diskuse? Nezákonné odposlechy i manipulace se záznamy se v této zemi staly běžnou praxí. Běžné ale ještě neznamená normální. Proto se ptám, kdo za takovou destrukci demokracie dostane pár facek.

Není to dlouho, co jsem se vracela o necelých třicet let zpět, do období těsně po sametové revoluci. Po zhlédnutí trezorového filmu Ucho v nezapomenutelném ztvárnění našich slavných umělců Jiřiny Bohdalové a Radoslava Brzobohatého mi ještě stále běhá mráz po zádech, svírá se žaludek až k zvracení – a to jen při vzpomínce na období, ve kterém jsme někteří byli nuceni žít, protože jsme měli a máme naši vlast rádi.

 

Energetický regulační úřad je zapojen do projednávání zimního balíčku

Stanovisko předsedkyně ERÚ z 24.5.2017

 
Zimní balíček je souhrnem legislativních úprav pro oblast energetiky, především elektroenergetiky. Jedná se o návrhy Evropské komise, které v současné době prochází jednáními napříč členskými státy Evropské unie. ERÚ se obává negativního dopadu do cen pro spotřebitele. 

Odposlechy: způsoby 50. let jsou zpátky

Lidové noviny | 22.05.2017 | rubrika: Názory | strana: 11 | autor: ALENA VITÁSKOVÁ

DISKUSE
Není to dlouho, co jsem se vracela o necelých třicet let zpět, do období těsně po sametové revoluci. Po zhlédnutí trezorového filmu Ucho v nezapomenutelném ztvárnění našich slavných umělců Jiřiny Bohdalové a Radoslava Brzobohatého mi ještě stále běhá mráz po zádech, svírá se žaludek až k zvracení - a to jen při vzpomínce na období, ve kterém jsme někteří byli nuceni žít, protože jsme měli a máme naši vlast rádi.
Bezpráví padesátých let, bezmoc a strach. Ano, to období v nás pamětnících navždy zůstane, zaryto pod kůží. Jak ubohá byla naše radost po roce 1989, kdy jsme hltali plnými doušky svobodu a demokracii a byli neskonale šťastni. Byla jsem si jista, že noční můry mé maminky, babičky a v neposlední řadě i moje již nemohou potkat naše děti. Jak hluboce jsem se mýlila. 

Zdroje plynu

E15 | 22.05.2017 | rubrika: Byznys | strana: 05 | autor: Alena Vitásková

Z energetiky
Plyn je jedním z důležitých energetických zdrojů. Potřebují jej nejen domácnosti, ale také průmysl včetně elektroenergetiky a teplárenství, které zásobují elektřinou a teplem další skupiny zákazníků. Je to tedy vysoce strategická surovina.
Zatímco Evropa jako celek produkuje necelých třicet procent plynu a zbytek dováží, Česká republika produkuje jen zhruba dvě procenta plynu z ložisek na jižní Moravě a zbytek pokrývá dovozem především z Ruska.
V posledních letech byl pro obchodníky výhodný nákup plynu na evropských burzách, ale i přes rostoucí podíl z tohoto zdroje lze očekávat, že hlavním dodavatelem do tuzemska zůstane nadále Rusko. To může do budoucna posílit svou pozici na evropských trzích vybudováním nových plynovodů. Dovoz novými cestami by pravděpodobně obešel Ukrajinu, a částečně tak snížil bezpečnostní riziko. Přínos takových projektů je ale otázkou ekonomičnosti jejich výstavby. V tomto smyslu jsou některé projekty diskutabilní. 

„Co pohlídat v nabídce na tepelné čerpadlo?“

Stanovisko předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové
17.5.2017
 
Jedno z minulých stanovisek (Další "šmejdi" u dveří) vyvolalo několik vzrušených reakcí a podnětů. Některé občany zaráží přístup úřadu vůči tepelným čerpadlům. Kritika však byla jasně namířená proti nepoctivým prodejcům, nikoliv tepelným čerpadlům jako takovým.

 

Text „kritizovaného" stanoviska se vyjadřoval k problematickým nabídkám tepelných čerpadel pro bytové domy, konkrétně bytové domy připojené na centrální zásobování tepelnou energií (dodávky tepla, teplé vody a příp. i chladu). Zdůrazňuji sousloví „k problematickým nabídkám", cílem nebylo hanět poctivé dodavatele tepelných čerpadel, kteří skutečně mohou pomoci spotřebitelům snížit náklady na vytápění objektů.

Jak tedy rozeznat poctivého obchodníka od tzv. šmejda? Poctivý obchodník „nemlží". Nepoctivci zejména zamlčují některé nákladové položky, které s pořízením, instalací, provozem, údržbou a budoucí výměnou tepelného čerpadla pro bytový dům nutně souvisí. Jak stanovisko zmiňovalo, časté jsou i zavádějící informace o sazbách na elektřinu, které by bytový dům mohl využít.

 

http://www.eru.cz/cs/-/-e2-80-9eco-pohlidat-v-nabidce-na-tepelne-cerpadl-1

 

Hladiny napětí

E15 | 15.05.2017 | rubrika: Byznys | strana: 07 | autor: Alena Vitásková

Z energetiky


Elektrizační soustava v Česku je zastoupena přenosovou soustavou a distribučními soustavami. Přenosová soustava zajišťuje jak přenos elektřiny pro celé území státu, tak propojení s elektrizačními soustavami sousedních zemí. Vzájemně tvoří propojený soubor vedení. 

http://nazory.e15.cz/blogy/blogy-pohledem/pohledem-aleny-vitaskove-hladiny-napeti-1332414

Spravedlnost je slepá, ale občan není idiot

Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ

24.4.2017
 

Když dva dělají totéž při kontrolách fotovoltaických elektráren ze strany ERÚ nebo SEI, je výsledkem zločin, či správní delikt?

Delší dobu se zabývám jako předsedkyně Energetického regulačního úřadu rozborem, kde je a není zločin spojený s podnikáním ve fotovoltaických elektrárnách. Sama jsem nepravomocně odsouzena na 8,5 let za něco, co jsem neudělala, udělat nemohla a ani bych udělat nechtěla, i kdybych měla k nějakému takovému kroku příležitost. Moje přesvědčení mi to nedovoluje!

https://www.eru.cz/-/spravedlnost-je-slepa-ale-obcan-neni-idiot

Snad se další poslanci budou zajímat o skutečné aktéry solárních podvodů

https://www.eru.cz/cs/-/snad-se-dalsi-poslanci-budou-zajimat-o-skutecne-aktery-solarnich-podvodu

20. 4. 2017

Upozornila jsem na biliónový tunel a požadovala nápravu. Stala jsem se zcela nepohodlnou systému, jenž kašle na lidi. Dostala jsem se na práh vězení, přestože jsem nic neprovedla.

Už jste někdy zažili slunce na Silvestra v noci? Možná někoho popletl ohňostroj. Fotovoltaické elektrárny za tmy nevyrábí. A „tma" by vše halila dál, kdybych na to neupozornila.

Jsem velice ráda, že po tak dlouhé době snah seznámit veřejnost s nepravostmi ohledně solárního boomu se o tento podvod na občanech České republiky opět někdo zajímá:

„Byl to rok 2010, kdy jsem dostala upozornění, že se připravuje loupež, srovnatelná s lehkými topnými oleji a některými dalšími velkými podvody na občany, ba dokonce, že je rozsahem pravděpodobně předčí. Nevěřila jsem. Dnes se musím tomu, kdo tenkrát našel odvahu mi napsat, omluvit. To, co ten člověk popisoval, se mi zdálo příliš absurdní, než aby to bylo možné. Ale bylo. Ten rok, rok 2010, byl rokem, který se ‚podepsal‘ na budoucnosti české ekonomiky a to minimálně do roku 2030. Právě v tomto roce totiž vrcholilo něco, co se dá nazvat snad jen ‚fotovoltaickým šílenstvím‘," uvádí ve svém článku poslankyně ANO Jana Lorencová.

Odkaz na celý článek poslankyně Jany Lorencové ze dne 10. dubna 2017 naleznete zde:

http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Lorencova-ANO-Mala-vzpominka-na-velke-podvody-ktere-provazeji-ceskou-ekonomiku-dodnes-483111.

Datum vydání: 10.04.2017, Zdroj: E15, Strana: 7, Autor: Alena Vitásková, Ave: 36273 Kč, Dosah: 350, Náklad: 39672

ERÚAlena VitáskováMPOPodpora

Zpráva v NewtonOne

  

Z energetiky

Základní legislativou pro energetický sektor jsou energetický zákon a zákon o podporovaných zdrojích energie,tedy POZE. Činnost Energetického regulačního úřadu se samozřejmě řídí také dalšími právními předpisy – správním řádem, občanským zákoníkem, zákonem na ochranu spotřebitele nebo zákonem o svobodném přístupu k informacím.Novela energetického zákona z roku 2015 vstoupila v platnost 1. ledna 2016. 

Pohledem Aleny Vitáskové: VTS zatím není třeba

Datum vydání: 04.04.2017, Zdroj: e15.cz, 

 
Projekt Vyvážený tarifní systém se zabývá modelem tarifní soustavy v elektroenergetice. Ta v posledních letech zaznamenala
podstatné změny. Kromě vzniku menších zdrojů rozptýlených po celém Česku, které elektřinu pouze vyrábějí, se na trhu objevila
novinka ve formě samovýrobců – například domácnosti s fotovoltaikou, které elektřinu spotřebovávají, ale též vyrábějí a posílají do
sítě. Z „jednosměrné“ sítě se tak stala obousměrná

S premiérem Sobotkou nechci být spojována

Datum vydání: 04.04.2017, Zdroj: Lidové noviny, Strana: 11, Autor: ALENA VITÁSKOVÁ


Nabídku do rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) bych z morálních důvodů odmítla, protože nechci mít nic společného s premiérem Bohuslavem Sobotkou, který zničil životy lidí na Ostravsku a připravil je o střechu nad hlavou. Rada ERÚ – kolektivní orgán, který bude od 1. srpna 2017 řídit Energetický regulační úřad, se bude skládat z pěti členů včetně předsedy. Členy rady ERÚ bude jmenovat vláda v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Kdo bude členem této rady, jejíž kompetence a rozsah řízení a především zodpovědnost nejsou v zákoně jednoznačně definovány, je předmětem tajných, polotajných schůzek a konspirací. Lobbisté mají plno práce, aby vyhověli zájmovým skupinám a pomohli dosadit do rady právě toho zástupce, který určité zájmové skupině bude vyhovovat. Po Praze běhají stejně, jak běhali před šesti léty, mají zaručené informace a vytvářejí dojem znalých situace.

„Kočka v měchu“

29.03.2017 - Lidové noviny

Autor: ALENA VITÁSKOVÁ, Strana: 11

Na úvod jeden citát: „Implementace balíčku Evropské komise by měla uvést v praxi projekt Energetické unie členských států Evropské unie. Jedná se o koordinovaný soubor legislativních úprav pro oblast energetiky.“

Tarif pro samovýrobce

27.03.2017 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 6

Z energetiky

Samovýrobci jsou ti, kteří elektrickou energii vyrábějí a současně také spotřebovávají. Patří k nim majitelé mikrozdrojů bez ohledu na to, zda jsou držiteli licence a elektřinu do sítě posílají nebo mají instalaci dle zjednodušeného připojení, popřípadě licenci nevlastní a do sítě žádnou energii neposílají.

Solárníci dluží Čechům miliardy. Stát zůstává laxní

20.03.2017 - ceskapozice.lidovky.cz

Autor: red

Dalších čtyři sta milionů korun, dohromady miliarda. Tolik už činí suma, kterou fotovoltaici neměli dostat, a stát nedělá nic pro to, aby ji získal zpět. Jde přitom o peníze, na které se skládaly české domácnosti a firmy. Energetická inspekce i regulátor tvrdí, že jim zpětné vymáhání podpory nepřísluší.

Státní energetická inspekce odhalila desítku fotovoltaických elektráren, které neoprávněně čerpaly podporu v součtu za 400 milionů korun. Jsou to peníze, na které se skládaly české domácnosti i firmy, a stát nedělá nic pro to, aby je získal zpět. V únoru LN upozornily na podobný problém, se kterým se potýká Energetický regulační úřad. Přestože může jít v součtu zhruba o miliardu korun, stát zůstává laxní.

http://ceskapozice.lidovky.cz/solarnici-dluzi-cechum-miliardy-stat-zustava-laxni-fh2-/tema.aspx?c=A170320_094853_pozice-tema_houd

Mikrozdroje

20.03.2017 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 4

Z energetiky

Malé zdroje elektrické energie a související zařízení pro výrobu elektřiny s maximálním výkonem deset kilowattů se podle energetického zákona nazývají mikro- zdroje. Ty si mohou snadno pořídit i domácnosti.

Mikrozdrojem může být fotovoltaická či větrná elektrárna nebo jiný alternativní zdroj. Nejčastěji je to však malá fotovoltaická elektrárna na střeše rodinného domu. Mikrozdroje jsou tady pro ty, kteří se chtějí podílet na výrobě elektřiny, a tak uspořit část nákladů.

Celkem 14 signatářů kodexu – a co ti ostatní? Tisková zpráva

Energetický regulační úřad (ERÚ) ke dni 16. března 2017 eviduje 14 signatářů Etického kodexu obchodníka s elektřinou nebo plynem (informace naleznete ZDE, Etický kodex obchodníka ZDE a seznam ZDE).

„Na ‚čtrnáctku‘ lze nahlížet dvěma pohledy. Necelé tři měsíce po zveřejnění aktualizované verze Etického kodexu obchodníka jde o slušný počet signatářů. Na druhou stranu - minulý kodex podepsalo přes pět desítek dodavatelů energií. Požadavky kladené kodexem na dodavatele se přitom výrazně nezměnily, princip zůstává stejný. Chceme, aby se k zákazníkům chovali slušně. I proto nechápu a nepřijímám některá vyjádření dodavatelů nejen v médiích, proč váhají s připojením podpisu,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Decentralizace energetiky

17.03.2017 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 5

Z energetiky

Pojem decentralizace lze chápat především jako rozptýlení energetických zdrojů. Ještě před deseti lety proudila elektřina jedním směrem z několika velkých zdrojů k zákazníkům (do podniků) a spotřebitelům (do domácností). Dnes vyrábějí elektřinu i menší zdroje rozptýlené po celé zemi, podniky i domácnosti samotné. Elektřina se už nevyrábí centrálně ve velkých zdrojích, ale decentrálně v řadě větších i menších zdrojů, nebo dokonce v mikrozdrojích.

Obří transformátory v Krušných horách budou Česko chránit před blackoutem

10.03.2017 - ceskatelevize.cz

Autor: pes

Energetici vyvezli na vrcholky Krušných hor obří transformátory. Kvůli složitému terénu museli akci připravovat tři roky. Speciální zařízení je jediné svého druhu v zemi. Má Česko chránit před masivními výpadky proudu. Přestavba rozvodny bude stát zhruba dvě miliardy.

Obří transformátory v rozvodně v Krušných horách budou mít za úkol zadržet a usměrnit elektřinu, která k nám proudí z Německa. Problém nastává, když silně fouká. Elektrárny v Německu vyrobí příliš proudu a ten pošlou do Čech. Síť v Česku se může přetížit.

 

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/2054390-obri-transformatory-v-krusnych-horach-budou-cesko-chranit-pred-blackoutem

Fotovoltaika stále čeká na jasnou legislativu

07.03.2017 - Lidové noviny

Autor: Alena Vitásková, Strana: 11

Spravedlnost je slepá, ale občan není idiot – tak bych mohla předeslat svoji úvahu o nejasné legislativě ve svém oboru. Jako předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se delší dobu zabývám otázkou, co je a co není zločin spojený s podnikáním ve fotovoltaických elektrárnách a o zločinech spojených s fotovoltaickým boomem jsem již mnoho napsala i řekla. Sama jsem byla nepravomocně odsouzena na osm a půl roku za něco, co jsem neudělala, udělat nemohla a ani bych udělat nechtěla, i kdybych měla k nějakému takovému kroku příležitost. Na problematiku této zločinnosti se podívejme ze dvou úhlů pohledu, o kterých se v poslední době mnoho hovoří – jedná se o rozdílný přístup dvou státních institucí: ERÚ a Státní energetické inspekce (SEI). Licencí to jen začíná Jako příklad si vezměme hypotetickou fotovoltaickou elektrárnu v problémech a podívejme se, jak situace řeší výše zmíněné instituce a státní zástupci, většinou Nejvyššího či vrchního státního zastupitelství.

Z energetiky Aleny Vitáskové: Co určuje ceny komodit

06.03.2017 - nazory.e15.cz

Autor: Alena Vitásková

Energetické komodity, jako jsou černé uhlí, zemní plyn nebo silová elektřina, jsou zboží obchodovatelné na burze. Změna cen těchto komodit na burze je pak jedním z důvodů, pro které mohou dodavatelé snížit nebo zvýšit cenu energie zákazníkům. Důvodem může být také velká konkurence mezi dodavateli, tedy obava dodavatelů z odlivu zákazníků.

http://nazory.e15.cz/blogy/z-energetiky-aleny-vitaskove-co-urcuje-ceny-komodit-1329604

Komodita

06.03.2017 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 4

Z energetiky

Energetické komodity, jako jsou černé uhlí, zemní plyn nebo silová elektřina, jsou zboží obchodovatelné na burze. Změna cen těchto komodit na burze je pak jedním z důvodů, pro které mohou dodavatelé snížit nebo zvýšit cenu energie zákazníkům. Důvodem může být také velká konkurence mezi dodavateli, tedy obava dodavatelů z odlivu zákazníků. Jednou z významných energetických komodit je elektrická energie. Její cena pro zákazníky se skládá ze dvou složek: regulované, na kterou připadá přibližně 57 procent z celkové ceny, a neregulované, která tvoří zhruba 43 procent z celkové ceny. Neregulovaná složka se řídí cenou elektrické energie jako komodity na burze – to je takzvaná silová elektřina – a marží obchodníka. Druhou část ceny tvoří regulovaná složka, která je každoročně stanovována Energetickým regulačním úřadem nebo zákonem a zahrnuje náklady na přenos a distribuci elektrické energie, příspěvek na obnovitelné zdroje energie a podobně. Další důležitou komoditou je plyn. I jeho cena sestává z regulované a neregulované části. Regulovanou (také v tomto případě mají vliv ERÚ a zákony) tvoří cena za přepravu, za distribuci, za služby operátora trhu a tak dále. Regulovaná část představuje zhruba dvacet procent z celkové ceny dodávky plynu, zbytek zůstává prostorem k vyjednávání se samotným dodavatelem – také v tomto případě se jedná o cenu komodity a marži obchodníka. Při jednání s obchodníky by se odběratel neměl nechat zmást tím, že například uvedou cenu bez regulované části – v té ostatně žádnou slevu poskytnout nemohou. Odběratel může uspořit jen v rámci neregulované části, kde lze dostat slevu. U plynu je záhodno porovnat vyjednanou cenu s indikativní cenou zveřejňovanou čtvrtletně na webu ERÚ.

Autorka je předsedkyní ERÚ

Indikativní cena plynu

27.02.2017 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 6

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/z-energetiky-aleny-vitaskove-indikativni-cena-plynu-1329300

Z energetiky

Energetický regulační úřad podle zákona nemůže regulovat cenu komodity. Pro ochranu spotřebitelů připravil indikativní cenu plynu, což je prostý ukazatel, díky němuž odběratel na první pohled pozná, zda za plyn neplatí příliš. Indikativní cena mu pomůže lépe se zorientovat v nabídkách obchodníků. Poslouží rovněž jako argument při vyjednávání s dodavatelem, byť je pro něho jen doporučující a nezávazná.

Indikativní ceny plynu se zveřejňují čtvrtletně na webových stránkách ERÚ. Pro druhé čtvrtletí budou zveřejněny zítra.

Konec nezávislosti regulátora

20.02.2017 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 6

Energetický regulační úřad je z principu nezávislou institucí. Garantují to evropské směrnice a měl by to garantovat také český energetický zákon.

Nezávislost regulátora je důležitá z celé řady různých důvodů. Tato instituce v první řadě nesmí nikomu nadržovat. Vládne totiž nemalými kompetencemi, takže by mohla vychýlit rovnováhu trhu ve prospěch konkrétního účastníka. Například by mohla stranit firmám na úkor spotřebitelů a umožnit růst cen plynu a elektrické energie.

Dopis předsedkyně ERÚ předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi z 16.února 2017 Č.j.: 08677-9/2016-ERÚ

Vážený pane předsedo vlády,
navazuji na naši korespondenci v loňském roce ve věci nové tarifní struktury, která se měla dle vládou schválených dokumentů (Státní energetická koncepce, Národní akční plán pro chytré sítě) implementovat do systému tzv. povinných plateb za elektřinu pro všechny konečné spotřebitele, a to
již od roku 2016.
 
Přes absolutní nevoli pracovního týmu jsem odmítla tyto nové tarify vydat a zvolila jsem veřejný konzultační proces, kdy zaměstnanci Energetického regulačního úřadu absolvovali konzultace po celé České republice

ERÚ žádá premiéra Bohuslava Sobotku o naplnění příslibu k nové tarifní struktuře

17. 2. 2017

Vládou schválené dokumenty, které požadují nastavení tarifu na jistič a mají se změnit, patří do kompetence ministra Jana Mládka. Opakující se dotazy na novou tarifní strukturu. Obava občanů z navýšení cen elektrické energie za fixní platbu, tzv. nový tarif stanovený na jistič. 

Alena Vitásková: Škůdce mafie

14. 2. 2017 14:39

Každý, kdo nechává ubližovat lidem, likviduje vlastní národ, maří investice, znehodnocuje právo na svobodný život, překračuje Ústavu a Listina práv a svobod je pro něj jen cár papíru, je ZLOČINEC.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Alena-Vitaskova-Skudce-mafie-475551

Podomní prodejci

13.02.2017 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 9

Od spotřebitelů i z médií se Energetický regulační úřad čas od času dozvídá, že „pracovníci ERÚ“ u někoho zvonili, nabízeli služby nebo chtěli kontrolovat faktury. To však není možné. Pracovníci ERÚ nechodí po domácnostech a nenabízejí nějaké služby ani změnu dodavatele

Etický kodex: Dobrovolný závazek pro dodavatele energií, kterým na zákaznících záleží

13. 2. 2017

Pod nový Etický kodex obchodníka s elektřinou nebo plynem se podepsaly první společnosti. První verze Kodexu obchodníka vyšla už v dubnu 2012 a podepsala ho většina obchodníků, kteří dodávají energie spotřebitelům. 

První společnosti už podepsaly ...ale ne největší dodavatelé plynu a elektřiny!

09.02.2017 - Blesk (14 regionálních mutací)

Autor: kon, Strana: 2

PRAHA – Trvalo jim, než alespoň nějak zareagovali na snížení cen plynu, teď jim trvá, než podepíší etický kodex Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Žádná z velkých společností, která v Česku dodává plyn a elektřinu, nepodepsala dokument, kterým se zaručuje, že se bude k zákazníkům chovat slušně.

Dosud se ke kodexu, který byl na začátku ledna aktualizován, přihlásilo pět společností. „První byla v polovině ledna, na konci měsíce byly další společnosti. Jsem ráda a věřím, že se připojí další,“ řekla šéfka ERÚ Alena Vitásková.

Laxní stát. Nevymáhá stamiliony

07.02.2017 - Lidové noviny

Autor: JAN ČERNÝ , Strana: 1

Jde až o stovky milionů korun. Peníze, jež stát vyplatil na dotacích majitelům solárních elektráren, kteří je ale nikdy dostat neměli. Soudy již v osmi případech rozhodly, že tyto fotovoltaické zdroje získaly podporu na základě neoprávněně vydané licence. Přesto po nich stát peníze zpět nevyžaduje – není schopen vyčíslit škodu ani to, kdo by ji měl vymáhat.

„Bylo vyplaceno několik desítek, stovek milionů, které by se měly státu vrátit,“ říká v rozhovoru pro LN předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, která po svém nástupu do funkce začala upozorňovat, že regulátor mohl v minulosti při udílení licencí chybovat.

Přirozený monopol

06.02.2017 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 6

V energetických odvětvích se lze často setkat s pojmem přirozený monopol. Obecně vzniká tam, kde je pro distribuci zboží či služeb třeba vybudovat přepravní infrastrukturu. Nejčastěji to bývá distribuce elektřiny, plynu, vody, tepla, ale také například silniční síť nebo železnice.

Elektřina a plyn představují komodity, které se ke spotřebitelům rozvádějí specifickou infrastrukturou. Majitel této infrastruktury bude mít vždy monopol na rozvod elektřiny nebo plynu, protože by bylo ekonomicky nesmyslné, aby si každý obchodník či výrobce budoval vlastní paralelní síť pro dopravu komodity.

Pohledem Aleny Vitáskové: Kompetence regulátora

31.01.2017 - nazory.e15.cz

Autor: Alena Vitásková

Energetický regulační úřad byl od roku 2001 zřízen jako správní úřad pro výkon regulace v energetice. Je institucí nezávislou na rozhodnutích vlády a řídí se platnou českou a evropskou legislativou.

Zásadními zákony jsou pro ERÚ energetický zákon (458/2000 Sb.) a zákon o podporovaných zdrojích energie (165/2012 Sb.). Patrně nejviditelnější činností instituce, která se dotýká prakticky každého občana, je regulace cen pomocí cenových rozhodnutí. Ta je nutná pro usměrnění přirozených monopolů typických pro energetická odvětví.

http://nazory.e15.cz/blogy/blogy-pohledem/pohledem-aleny-vitaskove-kompetence-regulatora-1328264

Kompetence regulátora

31.01.2017 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 6

Energetický regulační úřad byl od roku 2001 zřízen jako správní úřad pro výkon regulace v energetice. Je institucí nezávislou na rozhodnutích vlády a řídí se platnou českou a evropskou legislativou. Zásadními zákony jsou pro ERÚ energetický zákon (458/2000 Sb.) a zákon o podporovaných zdrojích energie (165/2012 Sb.).

Patrně nejviditelnější činností instituce, která se dotýká prakticky každého občana, je regulace cen pomocí cenových rozhodnutí. Ta je nutná pro usměrnění přirozených monopolů typických pro energetická odvětví.

Chci touto cestou poděkovat všem občanům, kteří vyjadřují podporu mé práci, kterou náš úřad pod mým vedením nejen pro občany odvádí. Jsem tím nesmírně potěšena a vždy, když dostávám další a další ránu ze strany státních institucí a znovu si říkám, proč to vlastně dělám, přijde e-mail, potkám se s cizí osobou a čtu nebo slyším hřejivá slova podpory.

Kompetence v energetice

Kompetence v energetice

23.01.2017 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 6

Ministerstvo průmyslu a obchodu určuje energetickou politiku, tedy státní energetickou koncepci a strategické dokumenty v souladu se zájmy vlády a Evropské unie. Zabývá se elektroenergetikou, plynárenstvím, teplárenstvím, kapalnými palivy a jadernou energií. Zodpovídá zejména za tyto zákony: energetický, o podporovaných zdrojích energie a o hospodaření s energií.

Státní energetická inspekce v podřízenosti MPO kontroluje plnění zákona o hospodaření s energií a sleduje legislativní požadavky na výrobky spotřebovávající energii. Kvůli legislativní chybě SEI nadále odpovídá i za cenové kontroly podporovaných zdrojů energie.

Plynaři ignorují Vitáskovou

21.01.2017 - MF Dnes (14 regionálních mutací)

Autor: Martin Petříček, Strana: 11

Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková přišla před časem s nástrojem, jak napravit „neukázněné“ dodavatele plynu a přimět je ke zlevnění. Jenže ti ji nevzali moc vážně. Jak ukazuje srovnání na specializovaném portálu tzb-info, téměř tři čtvrtiny nabídek férovou cenu (podle představ Vitáskové) překračují.

Ze srovnání jako levnější vycházejí zejména menší dodavatelé, kteří mají řádově jen tisíce odběratelů. Nízká cena je pro ně jedinou možností, jak přilákat nové odběratele. Ti větší jsou, až na výjimky, naopak nad cenovým doporučením, obvykle ale také k samotné dodávce poskytují mnohem širší paletu služeb.

Jenže porovnávat ceny jednotlivých dodavatelů nemusí být tak jednoduchá úloha, jak na první pohled vypadá. První zádrhel tkví v tom, že férová cena vychází pouze z objemu spotřebovaného plynu a zcela ignoruje poplatek za odběrné místo. Ten se účtuje po měsících a u jednotlivých dodavatelů se může lišit. Někde se neplatí nic, jinde třeba i 150 korun za měsíc.

Etický kodex? Slušní podepíší

20.01.2017 - Blesk (14 regionálních mutací)

Autor: Tomáš Koníček , Strana: 13

Šéfka ERÚ o dodavatelích energií:

ČR – Jsou to jen výmluvy! To vzkazuje šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková (60) dodavatelům energií, kteří se zdráhají podepsat nový etický kodex. Podle ní je podpis dokumentu známkou slušnosti. To ale například společnosti, které v posledních letech dodávaly lidem předražený plyn, nechtějí slyšet.

Nový etický kodex připravoval ERÚ poslední měsíce a mohl se k němu vyjádřit každý. Jenže se to zvrhlo a například společnosti, které přeprodávaly lidem plyn s neuvěřitelnou marží (někdy až skoro 150 %), mají problém. Přitom podpis na etickém kodexu je pro ně malá cena za to, že se v posledních letech nechovaly fér. „Všechny připomínky jsme pečlivě analyzovali, ne všechny se však odrazily ve znění kodexu. Ten je tu především pro zákazníky, které má chránit. Pokud bychom vyhověli všem připomínkám od obchodníků, byl by kodex řekla bezobsažný Blesku Vitásková.

Prodejci se vzepřeli , Etický kodex NEPODEPÍŠEME!

17.01.2017 - Blesk (14 regionálních mutací)

Autor: Tomáš Koníček, Strana: 1

Dodavatelé plynu se brání podepsání etického kodexu, který sepsal Energetický regulační úřad. „Dali by tím najevo vůli chovat se k zákazníkům slušně,“ řekla šéfka ERÚ Vitásková.

ČR – Nehorázné marže dodavatelů plynu, proti kterým Blesk bojuje od loňska, se snaží Energetický regulační úřad (ERÚ) omezit zveřejněním indikativních cen plynu. Ale jde i dál. Vydal aktualizovaný etický kodex, který by měl být pro zákazníky známkou, že se jeho dodavatel energií chová slušně. Třeba zveřejněním délky smlouvy na faktuře. Jenže většina společností ho nechce podepsat!

101 dalmatinů, aneb nezávislost ERÚ ohrožena?

Kdo vlastně v tomto státě vládne!

Závěr loňského roku byl nejen pro Energetický regulační úřad (ERÚ) hektický, a to především v oblasti vypsání podpory pro obnovitelné a druhotné zdroje. Stále chyběla notifikace z Bruselu, kterou Česká republika (ČR) musí dle zákona mít, aby mohla být podpora v cenových rozhodnutích stanovena. Ministr Mládek notifikace veřejně slíbil, je totiž za notifikace zodpovědný.

Opět poslední instance

16.01.2017 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 6

U dodavatele poslední instance (DPI), o kterém už tato rubrika informovala před několika měsíci, může zákazník zůstat nanejvýš šest měsíců. Pokud si do té doby nenajde dodavatele elektřiny nebo plynu, může se nevědomě dopustit neoprávněného odběru.

K tématu se vracíme proto, že ERÚ ví o 1259 odběratelích elektřiny a 570 odběratelích plynu evidovaných u dodavatelů poslední instance, kteří stále ještě nezměnili dodavatele, a tudíž jim teoreticky hrozí neoprávněný odběr.

Všichni slušní dodavatelé energií by svůj podpis pod nový kodex měli připojit.

16.01.2017 - Hospodářské noviny

Autor: red, Strana: 13

Alena Vitásková Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková vyzvala dodavatele energií, aby ve svých vyúčtováních pro domácnosti sdělovali datum ukončení smlouvy, přestože jim to zákon nenařizuje. ERÚ proto do nového etického kodexu přidal požadavek na zveřejnění data nejbližšího možného ukončení smluv.

Předsedkyně ERÚ Vitásková vyzývá dodavatele energií (plyn, elektřina): Uvádějte na svých vyúčtováních pro domácnosti datum ukončení smlouvy, přestože Vám to zákon nenařizuje.Tisková zpráva

Energetický regulační úřad (ERÚ) řeší ročně tisíce stížností na nekorektní jednání dodavatelů energií. V současnosti se množí zejména podněty od spotřebitelů, kteří chtějí ukončit smlouvu a ptají se svého dodavatele, kdy mohou odejít bez sankcí. Nárok na tuto informaci řeší energetický zákon, ale také nový Etický kodex obchodníka s elektřinou nebo plynem, který vydal ERÚ.

„Etický kodex funguje na principu dobrovolnosti. Pod předchozí verzi se ale podepsala naprostá většina dodavatelů energií a jedno z ustanovení řeší právě tuto situaci,“ vysvětluje Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ, a dodává: „posláním Kodexu je kultivovat tržní prostředí. Transparentní jednání společností a informování spotřebitele je přitom základním předpokladem zdravé konkurence."

Úřad Vitáskové se pře s žalobci o soláry

12.01.2017 - Lidové noviny

Autor: KATEŘINA SURMANOVÁ , Strana: 5

Zdánlivě technikálie, ve skutečnosti klíčová věc pro soudy o solární licence. Energetický regulační úřad chce vypustit z vyhlášky dokument, na němž státní zástupci staví žaloby.

Před třemi lety podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman hromadnou žalobu proti 22 solárním elektrárnám kvůli podezření, že získaly licenci neoprávněně. S některými uspěl, s jinými ne, další správní soudy ještě probíhají, ale všechny mají jedno společné: staví na zpochybnění dokumentu, který se jmenuje výchozí revizní zpráva. Energetický regulační úřad (ERÚ) teď do argumentace žalobců hodil šrapnel – v nové vyhlášce o licencích chce dokládání výchozí revizní zprávy o energetickém zařízení vypustit, protože nic takového právní ani technické normy neznají.

Lobbistické tlaky, kam se podíváš

Předsedkyně ERÚ informuje veřejnost:

 

Těžká práce regulátora? Nadsázka nebo konstatování! Patří náš úřad do státní správy, nebo je jen otloukánkem „mocných“? Několik žalob ze strany Net4Gas řeší soud.

Je velmi složité pro předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) provést analýzu skutečného stavu postavení nezávislého úřadu, který má dohled nad energetickým trhem v České republice. Energetickým trhem, kde vládnou miliardy a síla a vliv lobbistů nemá hranice.

Zjednodušené připojení

11.01.2017 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 7

Vyhláška Energetického regulačního úřadu o připojení k elektrizační soustavě nabízí možnost zjednodušeného připojení zdrojů o výkonu nanejvýš deset kilowattů. Přináší to některé výhody.

Takto připojené elektrárny – například malé solární zdroje na střeše rodinného domu – nejsou určeny k podnikání. Provozovatel pak nemusí mít živnostenský list ani licenci regulátora. Z toho vyplývá první výhoda, protože tak odpadá veškerá administrativa, která se zařizováním živnosti nebo licence souvisí. Druhou významnou výhodou je, že v případě ztráty zaměstnání není provozovatel považován za podnikatele. Má tedy nárok hlásit se na úřadu práce a nepřijde o podporu v nezaměstnanosti. V případě, že by licenci měl, příjmy z licencované výroby elektřiny by byly považovány za výdělek z podnikání, přičemž podnikatel nemá na podporu nárok.

Cena elektřiny je silně pokřivená

10.01.2017 - Haló noviny

Autor: Jiří NUSSBERGER, Strana: 3

Rozhovor Haló novin s Alenou Vitáskovou, předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ)

l NKÚ odhadl, že náklady na podporu obnovitelných zdrojů elektřiny (OZE) v ČR převýší celkem bilion korun. Zaplatí je čeští odběratelé na příplatcích ke spotřebované elektřině a na daních. Evropská komise však požaduje po ČR zavedení mechanismu proti nadbytečné podpoře, takzvané překompenzaci. Mohla byste blíže vysvětlit, oč jde? Velmi zjednodušeně jde o mechanismus, který má zabránit tomu, aby příjemce podpory inkasoval více finančních prostředků, než je přijatelná mez a než mu bylo přislíbeno. To, co bude pro Českou republiku přijatelná mez, bude zcela jistě výsledkem bouřlivé diskuse při zavádění tohoto mechanismu. Největší zásah lze samozřejmě předpokládat u těch výrobců, kteří společně s provozní podporou čerpali také podporu investiční, a ta nebyla žádným způsobem zohledněna v souladu s evropskými pravidly. U těchto výroben je naprosto reálné, že k překompenzaci mohlo dojít. ERÚ již v minulosti navrhoval mechanismy, které toto riziko mohly minimalizovat či mu předcházet, ale bohužel, jako již mnohokrát, nebyl vyslyšen. Šlo například o tzv. CAP – čili mechanismus k omezení množství elektřiny s nárokem na podporu. Nyní se může stát, že dopady na výrobce budou daleko vyšší, než by tomu tak bylo při zavedení určitého mechanismu již v minulosti.

Cena tepelné energie

02.01.2017 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 9

Cenová regulace v teplárenství se liší od regulace elektroenergetiky i plynárenství. Ceny tepelné energie (tepla i chladu) jsou regulovány věcným usměrňováním cen, což spočívá ve stanovení podmínek pro kalkulaci a sjednání cen.

Kauzy u soudů

27.12.2016 - Lidové noviny

Autor: red, Strana: 2

Nejvyšší soud rozhodne, zda má ČSSD pozůstalým po advokátovi Zdeňku Altnerovi zaplatit 337 milionů korun.

Čeká se vyhotovení obžaloby v kauze, která se týká jízdenek pražského dopravního podniku. Městská firma platila firmě spojené s lobbistou Ivo Rittigem.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková v létě podala odvolání proti rozsudku, který jí poslal na 8,5 roku do vězení. 

Komentář Aleny Vitáskové: Dodávka tepla

19.12.2016 - nazory.e15.cz

Autor: Alena Vitásková

Princip dodávek tepelné energie se technicky značně liší od dodávek elektřiny a plynu. Soustavy zásobování tepelnou energií (SZTE) mají zpravidla lokální působnost, odlišné parametry, rozdílnou členitost a různé vlastníky. Na rozdíl od elektroenergetiky a plynárenství není možné, aby v rámci jedné části SZTE působilo více dodavatelů. Dodavatelem může být jen vlastník či nájemce soustavy

SZTE tvoří vzájemně propojený zdroj nebo zdroje tepelné energie a rozvodná zařízení, přičemž jednotlivé části SZTE mohou mít různé vlastníky či nájemce. V Česku se k výrobě tepla v SZTE nejvíce využívá uhlí, pak zemní plyn, biomasa, topné oleje a tak dále.

http://nazory.e15.cz/komentare/komentar-aleny-vitaskove-dodavka-tepla-1326815

Dodávka tepla

19.12.2016 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 8

Princip dodávek tepelné energie se technicky značně liší od dodávek elektřiny a plynu. Soustavy zásobování tepelnou energií (SZTE) mají zpravidla lokální působnost, odlišné parametry, rozdílnou členitost a různé vlastníky. Na rozdíl od elektroenergetiky a plynárenství není možné, aby v rámci jedné části SZTE působilo více dodavatelů. Dodavatelem může být jen vlastník či nájemce soustavy.

SZTE tvoří vzájemně propojený zdroj nebo zdroje tepelné energie a rozvodná zařízení, přičemž jednotlivé části SZTE mohou mít různé vlastníky či nájemce. V Česku se k výrobě tepla v SZTE nejvíce využívá uhlí, pak zemní plyn, biomasa, topné oleje a tak dále.

Vitásková: Objem podpory solárních zdrojů se může snížit

14.12.2016 - tyden.cz

Autor: čtk

Celkový objem vyplacené podpory fotovoltaickým elektrárnám v ČR může být do budoucna zhruba o 160 miliard korun nižší než předpokládaný bilion korun. Uvedla to předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. To, že náklady na podporu obnovitelných zdrojů elektřiny v ČR převýší celkem korun, odhadl na začátku loňského roku Nejvyšší kontrolní úřad. Podstatnou část podle jeho tehdejšího vyjádření zaplatí čeští odběratelé na příplatcích ke spotřebované elektřině.

http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/vitaskova-objem-podpory-solarnich-zdroju-se-muze-snizit_409771.html

Vitásková podepsala podporu pro zelené zdroje

15.12.2016 - Hospodářské noviny

Strana: 14

ENERGETIKA

Energetický regulační úřad vypsal upravené rozhodnutí, které počítá s podporou výrobců energie z obnovitelných zdrojů v Česku pro příští rok. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková dokument ve středu podepsala. Výrobci takzvané zelené energie se tak i v roce 2017 dočkají asi 40 miliard korun. Úřad podporu podmiňoval takzvanou notifikací od Evropské komise. Ta český režim podpory schválila v listopadu.

Nedokážu si retroaktivitu představit

15.12.2016 - Hospodářské noviny

Autor: Alena Vitásková, Strana: 8

Nedokážu si retroaktivitu představit. Nevím, jak se to v zákoně udělá, je to záležitostí zákonodárců. Může to ale vést ke sporům.

Alena Vitásková Šéfka Energetického regulačního úřadu soudí, že „solárníci“ již vyplacené peníze pravděpodobně vracet nebudou.

Pohledem Aleny Vitáskové: Jak se vyznat ve fakturách za energie

12.12.2016 - nazory.e15.cz

Autor: Alena Vitásková

Většinu odběratelů po obdržení faktury zajímá nedoplacená nebo přeplacená částka. Z čeho ale konečný součet na faktuře vychází? Je správně? Jak se v tom vyznat? Je možné faktury meziročně porovnávat a na základě toho změnit dodavatele? Pro srovnávání a přehled je nejlepší ceny rozdělit na část fixní, tedy ty, které nezávisí na výši spotřeby, a ceny variabilní – závislé na spotřebovaném množství energie.

Tarif a spotřebu tak lze srovnávat meziročně a například porovnávat i s kalkulačkami nabídek dodavatelů elektřiny a plynu. Na webu ERÚ je také kalkulačka pro kontrolu faktury za elektřinu. Pro mnohé zákazníky je těžké se ve všech číslech na faktuře vyznat.

Zjednodušené faktury

12.12.2016 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 6

Alena Vitásková

Většinu odběratelů po obdržení faktury zajímá nedoplacená nebo přeplacená částka. Z čeho ale konečný součet na faktuře vychází? Je správně? Jak se v tom vyznat? Je možné faktury meziročně porovnávat a na základě toho změnit dodavatele?

Více služeb v jedné smlouvě

05.12.2016 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 7

Pojem smlouva o sdružených službách dodávky nezní výjimečně, ale většině odběratelů velmi usnadňuje život, respektive administrativu a platby týkající se dodávky elektrické energie či plynu.

Taková smlouva totiž zahrnuje smlouvu s místně příslušným provozovatelem distribuční soustavy (distributor) a smlouvu s obchodníkem (neboli dodavatelem). Zároveň se jejím prostřednictvím řeší přenesení odpovědnosti za odchylku na obchodníka. Zjednodušeně je možné říct, že na základě jedné smlouvy se zákazníkovi dostává všech služeb souvisejících s dodávkami energií, tedy distribuce (zajišťuje ji distributor), dodávky (tu obstarává obchodník) a zúčtování odchylek zajišťovaného operátorem trhu. Pokud by byla smlouva o dodávce a smlouva o distribuci uzavřena samostatně, byly by účtovány samostatně na dvou až třech různých vyúčtováních.

Alena Vitásková: Úspěšná spolupráce regulátorů

02.12.2016 - parlamentnilisty.cz

Autor: PV

Německo-rakouská obchodní zóna bude rozdělena. ERÚ se zasadil o zvýšení energetické bezpečnosti. Výsledek spolupráce omezí riziko blackoutu pro ČR.

V rámci spolupráce s ostatními evropskými regulátory jsme se aktivně zasazovali o rozdělení německo-rakouské obchodní zóny na jednáních Agentury pro spolupráci energetických regulátorů (ACER). Regulátoři se na rozdělení shodli a ACER tak dne 17. listopadu 2016 rozhodl o rozdělení této zóny. Opatření sice nevyřeší celý problém tzv. kruhových toků, přetoky ale podstatně sníží a tím výrazně klesne riziko nebezpečného přetížení naší přenosové soustavy.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Alena-Vitaskova-Uspesna-spoluprace-regulatoru-465403

Smlouvy a termíny

28.11.2016 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 6

Na dohodě odběratele s obchodníkem závisí, zda podepíší smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou. Z toho vyplývají termíny trvání smlouvy, které jsou zásadní například pro změnu dodavatele.

Odběratel sice může dodavatele měnit libovolně často, ale musí smluvní vztah s dosavadním dodavatelem ukončit v souladu s uzavřenou smlouvou a novému dodavateli dát čas, aby splnil podmínky zahájení dodávky, aby na sebe vše navazovalo.

ROZSTŘEL: Dotace solárům, nebo stop zelené elektřině? Ptejte se Aleny Vitáskové

22.11.2016 - ekonomika.idnes.cz

Autor: red

Alena Vitásková stojí pět let v čele instituce, která rozhoduje o miliardových dotacích a částečně určuje cenu elektřiny i tepla v Česku. Šéfka Energetického regulačního úřadu bude ve středu od 12:30 hostem diskusního pořadu Rozstřel na iDNES.tv. Již nyní jí můžete pokládat dotazy.

Rozhovor s Vitáskovou bude v přímém přenosu moderovat vedoucí ekonomické rubriky MF DNES Zuzana Kubátová. Kromě energetických a ekonomických otázek se dotkne i politické kariéry Vitáskové i nepravomocnému rozhodnutí soudu o odnětí svobody na 8,5 roku.

Aleny Vitáskové se můžete ptát už nyní zde

ROZSTŘEL: Zelené zdroje mi nevadí. Nemám ráda dotace, řekla šéfka ERÚ Vitásková

Alena Vitásková stojí pět let v čele instituce, která rozhoduje o miliardových dotacích a částečně určuje cenu elektřiny i tepla v ČR. Šéfka Energetického regulačního úřadu v pořadu Rozstřel na iDNES.tv naznačila, že elektřina opět zlevní. A kdyby mohla, dotace zruší. „Jsem zásadně proti dotacím k tomu, aby si někdo něco postavil na střeše," uvedla.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/alena-vitaskova-idnes-cz-rozstrel-dr7-/ekonomika.aspx?c=A161122_144442_ekonomika_rts

Rozhovor s Alenou Vitáskovoumoderovala vedoucí ekonomickérubriky MF DNES Zuzana Kubátová. Kromě energetických a ekonomických otázek se dotkla i politické kariéry Vitáskové i nepravomocného verdiktu soudu, který jí uložil trest odnětí svobody na 8,5 roku. Na dotaz, zda někdy měla strach, uvedla, že se bále spíš připravované vraždy než soudu.

Vitásková v pozici šéfky ERÚ mimo jiné zpochybnila stovky solárních investic, u nichž podle ní existuje podezření, že čerpají neoprávněně vysoké dotace. „Situace kolem obnovitelných zdrojů a výše podpory se zcela vymkla a její náprava je zásadní pro další vývoj hospodářstvív ČR,“ řekla v červenci 2013.

 

Cenová rozhodnutí

21.11.2016 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 9

Podzákonné právní předpisy, ve kterých Energetický regulační úřad stanovuje regulované ceny, se souhrnně nazývají cenová rozhodnutí. ERÚ je vydává pro čtyři oblasti: elektroenergetiku, plynárenství, teplárenství a podporované zdroje energie.

Regulátor příští týden na tiskové konferenci představí cenová rozhodnutí pro oblasti elektroenergetiky a plynárenství na rok 2017. Ze zákona vycházejí každoročně koncem listopadu a stanovují výši regulovaných cen za související služby, tedy za přenos a distribuci elektřiny a plynu a další regulované ceny.

Alena Vitásková: Podpora mikrozdrojů domácností

15.11.2016 - parlamentnilisty.cz

Autor: PV

Domácnosti mohou ušetřit vlastní výrobou elektřiny. ERÚ podporuje vznik malých zdrojů, tzv. mikrozdrojů, na střechách rodinných domků. Dojde časem i na byty v panelácích a bytovkách? A jak je to s využitím sítě?

Od 1. ledna 2016 platí vyhláška ERÚ (č. 16/2016 Sb., o podmínkách připojení k elektrizační soustavě), díky níž si domácnosti mohou pořídit a zjednodušeně připojit menší zdroje (např. solární panely) s výkonem do 10 kW a nemusí žádat o licenci. Těmto malým zdrojům se říká mikrozdroje. Jedná se nejčastěji o malé solární elektrárny. Mikrozdroje neslouží podnikatelskému záměru, ale slouží domácnostem, které jsou připojeny na hladině nízkého napětí, ke snižování spotřeby elektřiny ze sítě a jsou trendem, kterým se bude energetika do budoucna ubírat, a především domácnostem ušetří náklady na energie.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Alena-Vitaskova-Podpora-mikrozdroju-domacnosti-462887

Neoprávněný odběr

14.11.2016 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 6

Do definice neoprávněného odběru elektřiny nebo plynu podle energetického zákona spadá mimo jiné odběr bez uzavřené smlouvy s dodavatelem; odběr energie, za který uživatel neplatí; odběr neměřený elektroměrem (pokud neměřený odběr nebyl sjednán) nebo plynoměrem; popřípadě odběr měřený elektroměrem či plynoměrem, do něhož někdo prokazatelně neoprávněně zasáhl.

Rozhovor s Alenou Vitáskovou - ČRo

10.11.2016 - ČRo Radiožurnál (20 minut Radiožurnálu)

Jana KLÍMOVÁ, moderátorka

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu je nepřehlédnutelná žena. Založila si web Drzáholka.cz, vytáčí ministry a naopak souzní s prezidentem. Bojuje proti solární mafii, ale za napomáhání k podvodu s licencemi na solární elektrárny jí hrozí osm let vězení. A nedávno způsobila rozruch, když odmítla dát čtyřicet miliard korun dotací na zelenou elektřinu. Místo toho prý zlevní lidem složenky za topení. Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Vítejte.

Alena VITÁSKOVÁ, předsedkyně Energetického regulačního úřadu

Dobrý den vám i posluchačům.

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/dvacetminut/_zprava/alena-vitaskova-v-solarnim-byznysu-je-rada-nedostatku-ktere-se-mely-vyresit-zakonnou-cestou--1668270

Poslední instance

07.11.2016 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 6

Co se stane ve chvíli, kdy obchodník nemůže odběrateli z nějakého důvodu dodávat elektřinu nebo plyn? Nastane situace, kdy energie budou po sítích proudit dál, ale subjekt by je mohl odebírat neoprávněně. Právě tomu zabraňují takzvaní dodavatelé poslední instance (DPI) stanovení energetickým zákonem.

Alena Vitásková: Hrubiánský útok neschopného „kapitána“ Mládka

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Alena-Vitaskova-Hrubiansky-utok-neschopneho-kapitana-Mladka-461202

03.11.2016 - parlamentnilisty.cz

Autor: PV

Stanovisko ERÚ k prohlášení ministra Mládka ze dne 2. listopadu 2016

Energetický regulační úřad (ERÚ) se distancuje od postoje ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Pro ERÚ je výzva ministra Mládka adresovaná ERÚ a jeho předsedkyni Aleně Vitáskové zcela nepřijatelná a kategoricky ji odmítá.

Pan ministr Mládek lže.

Lhal vládě České republiky, když v závěru loňského roku (2015) předkládal informaci, že se jedná o stávající podporu.

Lhal prezidentovi České republiky, když ho v loňském roce ujišťoval, že notifikace bude mít v únoru-březnu letošního roku (2016).

Lhal občanům České republiky a majitelům obnovitelných zdrojů, když učinil veřejný příslib, že notifikace bude vydána v období únor-březen 2016.

Dotace pro fotovoltaické elektrárny

03.11.2016 - ČT (Události 19:00)

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka

Krizový plán ministra průmyslu Jana Mládka, jak rozdělit dotace pro fotovoltaické elektrárny a další obnovitelné zdroje. Pokud včas nedostanou povolení z Bruselu, nezbude než přesvědčit vrchní regulátorku Alenu Vitáskovou, aby miliardové podpory vypsala i bez potvrzení. Ministr to řekl České televizi s tím, že s jiným řešením nepočítá. Právě takový postup ale Vitásková dlouhodobě odmítá.
 

Ministr Mládek nutí ERÚ k nezákonnému postupu

Tisková zpráva z 3.11.2016

Energetický regulační úřad (ERÚ) řeší veškerou problematiku týkající se podporovaných zdrojů energie (POZE) legálně, výlučně na základě platné české i evropské legislativy.

„Vyzývám ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, aby postupoval v souladu se zákony České republiky a nepodporoval svými prohlášeními nezákonnosti a navíc nepožadoval nezákonný postup po státních institucích. Ať naplní veřejný příslib a dodá notifikace, nebo upraví legislativu týkající se podpory a jejího financování,“ shrnula problematiku předsedkyně ERÚ, Alena Vitásková.

Vitásková chce srazit poplatek za soláry, elektřina může zlevnit

01.11.2016 - MF Dnes (14 regionálních mutací)

Autor: Martin Petříček, Strana: 1

PRAHA - Elektřina pro domácnosti i firmy může příští rok výrazně zlevnit. Vše závisí na tom, zda ministr průmyslu Jan Mládek sežene do konce listopadu souhlas Bruselu s podporou pro zelené výrobny elektřiny. Pokud se mu to nepodaří, hodlá Energetický regulační úřad výrazně snížit povinný poplatek, z něhož stát výrobce dotuje. Běžná domácnost by v takovém případě za elektřinu zaplatila ročně o stovky korun méně. Tam, kde elektřinu používají k vytápění, však může jít i o několik tisícikorun. A u firem o stovky tisíc. Šéfka ERÚ Alena Vitásková MF DNES řekla, že od spotřebitelů nelze vybírat peníze na podporu solárních či větrných elektráren, dokud nemá souhlas od Evropské komise. Mládkovo vyjádření se nepodařilo získat, ministr je na podnikatelské misi v Barmě. Před měsícem uvedl, že notifikační řízení v Bruselu je v poslední fázi a že se dolaďují detaily. Slibů, že Česko souhlas z komise dostane včetně konkrétních termínů, však už padla řada. A dosud se podařilo vyjednat souhlas jen s podporou pro omezený okruh zdrojů.

31.10.2016 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 6

O plynárenskou síť se starají distributoři, provozovatel přepravní soustavy, provozovatelé zásobníků a výrobci. Vzhledem k tomu, že Česko má jen malá ložiska zemního plynu, musí většinu dovážet ze zahraničí. Přepravní soustava je v tomto smyslu závislá na přeshraničních napojeních, jejichž prostřednictvím se plyn dopravuje. Česká přepravní soustava má rovněž významnou tranzitní funkci, což znamená. že část plynu přes Česko pouze prochází do okolních států.

Doprava elektřiny

24.10.2016 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 5

Z energetiky

Jak se dostává elektrická energie do domácností, co jsou to přenosová a distribuční soustava a kdo se o ně stará?

Přenosová soustava, která tvoří páteřní síť v rámci Evropy i Česka, přenáší elektřinu napříč kontinentem i jednotlivými státy. V rámci Česka ji provozuje společnost ČEPS, jejímž jediným akcionářem je stát a výkon akcionářských práv provádí ministerstvo průmyslu a obchodu.

Vitásková si došlápla na teplárny, za špatně účtované ceny dala obří pokuty

24.10.2016 - Hospodářské noviny

Autor: Petr Lukáč, Strana: 3

Stovky tisíc zákazníků se mohou dočkat vrácení peněz za dodávky tepla. Dvěma velkým teplárenským společnostem vyměřil Energetický regulační úřad pokutu blížící se půl miliardě korun. Pražská teplárenská a Veolia Energie měly klientům v letech 2010 a 2011 počítat neoprávněně vysoké ceny za teplo. Firmy se brání, padla i první žaloba

Alena Vitásková: Připravujeme snížení cen energií pro konečného spotřebitele

19.10.2016 - parlamentnilisty.cz

Autor: PV 

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Alena-Vitaskova-Pripravujeme-snizeni-cen-energii-pro-konecneho-spotrebitele-459042

Energetický regulační úřad připravuje variantu ke snížení cen energií pro konečného spotřebitele na rok 2017. V této chvíli nechci předjímat, jak vysoké snížení ceny bude. Spotřebitelům z řad domácností je však přínosem každá ušetřená koruna.

Snížení cen v řádu stokorun ročně očekávám především u regulovaných složek elektrické energie, a to u polostátního gigantu ČEZ.

Jako zásadní ale považuji další možnost snížení ceny za energie pro konečného spotřebitele a tou je oblast výběru povinného poplatku na obnovitelné zdroje. Zde již hovoříme o tisícikorunách úspor ročně u domácností, u podnikatelů o milionech korun.

Náš úřad připravuje alternativní řešení složité situace, která je vyvolána přetrvávající nezákonností podpor pro obnovitelné zdroje, které stále nemají notifikaci.

Co znamená energetická síť

17.10.2016 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 9

Z energetiky

Předchozí díly tohoto sloupku objasnily, z čeho sestávají ceny elektřiny a plynu. Z čeho však vyplývá jejich skladba? V elektroenergetice a plynárenství se nachází pět úrovní nezbytných pro dodávku energie – výroba, přeprava respektive přenos, distribuce, služby operátora trhu a obchod. Ceny za služby operátora trhu, přepravu/ přenos a distribuci reguluje Energetický regulační úřad, a to proto, že to jsou takzvané přirozené monopoly.

Alena Vitásková: Dotace křiví ceny a charaktery

16.10.2016 - parlamentnilisty.cz

Autor: Tisková zpráva

Pravidelně vyhodnocujeme dopady dotací. Zásadní jsou dopady dotací pro obnovitelné zdroje. Výsledek pro konečného spotřebitele? Tristní! Dotace křiví ceny energií a charaktery politiků, či osob zúčastněných na procesu dotací.

Jak je to s pokřivením cen?

Z řady vyhodnocení vyplývá, že výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů (kromě plnění „nějakých" závazků vůči Evropské komise) přinesla jen negativní dopad do hospodářství a ekonomiky naší země, že jsme tuto energii nepotřebovali (vzhledem k přebytkům, které Česká republika má). Ročně vyvážíme cca 30 % elektřiny vyrobené u nás jako přebytek, přičemž spotřeba elektřiny v ČR je pokryta z výroben obnovitelných zdrojů v rozsahu cca 13,5 %.

Jak si poradit s fakturou

10.10.2016 - E15

Autor: Alena Vitásková, Strana: 14

Z energetiky

Energetický regulační úřad monitoruje maloobchodní trh, tedy ceny pro domácnosti. V médiích se počátkem roku objevila zpráva o vysokých cenách plynu. Rozhodla jsem se prohloubit monitoring cen.

Konkurence na trhu je totiž značná, v Česku působí 88 obchodníků. Rozdíly mezi jejich ceníky jsou velké. To může vést k tomu, že domácnosti, které jsou pasivní či jsou vázány smlouvami na dobu určitou, mají ceny zbytečně vysoké. Zvlášť oproti domácnostem, které si vyjednaly individuální ceny, jež se v cenících nikdy neobjeví.

Otevřený dopis nejvyššímu státnímu zástupci ze dne 2.října 2016 a odpovědi státních zastupitelství

Ing. Alena Vitásková, kandidátka do Senátu ČR,             K. Čapka 1931/1,748 0l Hlučín

                                                                                   

===============================================================================

Vážený pán

JUDr. Pavel  Zeman

Nejvyšší státní zastupitelství                                                              OTEVŘENÝ DOPIS

Jezuitská 4                                                                         

660 55   Brno

 

Věc :                                                                                                                                                           Hlučín 2.října 2016

Seznámení s poznatky z předvolební kampaně

 

 

Vážený pane nejvyšší státní zástupce,

v rámci kontaktní předvolební kampaně jsem hovořila s několika sty obyvatel ostravské aglomerace v regionu, za který kandiduji do Senátu.  Vyslechla jsem při té příležitosti mnoho projevů rozhořčení nad tím, že podnikatel Zdeněk Bakala a jeho spojenci vyváděním majetku svého nebo svých firem do zahraničí Ostravsko „tunelovali“ a dopustili se pravděpodobně rozsáhlé trestné činnosti. Občané často vyslovují podezření, že Zdeněk Bakala není trestně stíhán, protože jej chrání spoluviníci mezi vrcholovými politiky.

/Faximile originálu ve formátu pdf je v příloze/

Alena Vitásková: Smlouvy na dobu neurčitou

22.08.2016 - nazory.e15.cz

Autor: Vitásková Alena

Uzavírání smluv na dodávky energií je upraveno zejména v energetickém zákoně s tím, že nejrozšířenější formou smlouvy na dodávky energií je smlouva o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu zahrnující nejen dodávku komodity, ale i její distribuci.

Alena Vitásková - vystoupení na tiskové konferenci 17.8.2016

Alena Vitásková - vystoupení  na tiskové konferenci 17.8.2016

Vážené dámy, vážení pánové,

 

energetika České republiky – tím myslím distribuční a přenosovou soustavu stejně jako energetické zdroje – jsou ve vynikajícím stavu a dlouhodobě lze naši energetiku hodnotit jako strategické odvětví. Náš stávající energetický systém je bezpečný, výpadky elektřiny nejsou běžnou záležitostí, jako je tomu stále v mnoha zemích. O to důsledněji a velmi opatrně musíme přistupovat k jednotlivým změnám. Rozbít bezpečný a cenově přijatelný fungující systém je jednoduché, horší je jeho náprava.

Tisková zpráva Předsedkyně ERÚ informovala prezidenta o situaci v oblasti elektroenergetiky

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková v pátek 12. srpna 2016 osobně informovala prezidenta České republiky Miloše Zemana o situaci v oblasti elektroenergetiky.
 
Prvním okruhem témat byly informace získané z veřejného konzultačního procesu k Nové tarifní struktuře. Předsedkyně ERÚ přestavila výsledky celorepublikové konzultace s občany a informovala prezidenta ČR o dalších krocích ERÚ. Druhým okruhem byl aktuální vývoj v podpoře obnovitelných zdrojů.
 
Další informace k těmto tématům budou veřejně představeny na tiskové konferenci pořádané ERÚ ve středu 17. srpna 2016.

Ing. Alena Vitásková žádá ministra spravedlnost o pomoc proti narušování nezávislosti ERÚ orgány činnými v trestním řízení

Žádám ministra spravedlnosti o pomoc v boji s mafií

10. 8. 2016

Rozhodla jsem se napsat otevřený dopis ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi, ve kterém žádám o jeho vysvětlení a osobní záruku, že řetězec orgánů činných v trestním řízení zpracovávající dokumenty Energetického regulačního úřadu nezahrnuje také nepovolané ruce, které by jich mohly zneužít.

http://www.eru.cz/cs/-/zadam-ministra-spravedlnosti-o-pomoc-v-boji-s-mafii

Návrh aktualizace etického kodexu obchodníka s elektřinou nebo plynem

Energetický regulační úřad (dále jen „ERÚ“) jako správní úřad pro výkon regulace v energetice, v jehož působnosti je podle ustanovení § 17 odst. 4 zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, rovněž ochrana oprávněných zájmů zákazníků/spotřebitelů, za účelem uspokojení všech přiměřených požadavků na dodávku energií zpracoval a obchodníkům s elektřinou či plynem doporučuje v zájmu vytváření podmínek a pravidel napomáhajících prosazování principů poctivého obchodního styku, ochrany dobrých mravů a posílení obecné důvěry v energetický trh České republiky k přijetí tento Etický kodex obchodníka s elektřinou nebo plynem (dále jen „Etický kodex“). 

Alena Vitásková: Jak na změnu dodavatele

28.07.2016 - nazory.e15.cz

Autor: Alena Vitásková

Změna dodavatele elektřiny či plynu by měla být pro každého zákazníka vážnou otázkou k zamyšlení. Přemýšleli jste o změně dodavatele? Víte, jak nabídky srovnat, co vše je potřeba dodržet a na co si dát pozor?

Než změníte dodavatele, měli byste si odpovědět na dvě zásadní otázky: Ušetřím změnou? Nabízí mi dodavatel kromě slevy také kvalitní služby? Od roku 2006 změnou dodavatele prošlo velké množství zákazníků. 

Vitásková: Nechci, aby na Ostravsku skončil život! Proto kandiduji

23.07.2016 - Frekvence 1 (Pressklub 17:05)

Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:

Na Frekvenci 1 právě teď začíná Press klub. A naším dnešním hostem je předsedkyně Energetického regulačního úřadu paní Alena Vitásková. Dobrý den.

Alena VITÁSKOVÁ, předsedkyně Energetického regulačního úřadu:

Dobrý den vám i posluchačům.

VÍME PRVNÍ Šéfka ERÚ Vitásková bude kandidovat do Senátu. Aby prý mohla konečně promluvit

19.07.2016 - parlamentnilisty.cz

Autor: Tomáš A. Nový

Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ), bude kandidovat jako nezávislá kandidátka za Úsvit – Národní Koalice v Moravskoslezském kraji v obvodu Ostrava–město, kde je momentálně senátorem Antonín Maštalíř z ČSSD. Informaci potvrdily ParlamentnímListům.cz dva zdroje.

Spojení Vitáskové a Úsvitu začalo vznikat již na podzim roku 2014, kdy poslanci Úsvitu začali tvrdě vystupovat proti připravované novele energetického zákona, který nechtěla ani Vitásková. Úsvit tvrdil, že novela povede ke zdražení plynu a elektřiny a omezení nezávislosti ERU. Loni v létě musel ministr Mládek ve Sněmovně nejprve předsedovi klubu Úsvitu Černochovi slíbit, že nepřipustí zvýšení cen energií, aby Úsvit přestal Poslaneckou sněmovnu obstruovat a okleštěná novela energetického zákona mohla být přijata. Z novely energetického zákona především vypadl paragraf, který nařizoval výkup pozemku pod plynovody, a který by tedy plynárenským společnostem zvýšil náklady, a tím by došlo ke zdražení plynu dle ERU až o 20 %.

Alena Vitásková: Složení cen energií plyn

18.07.2016 - nazory.e15.cz

Autor: Alena Vitásková

Cenu dodávky plynu lze rozdělit na část regulovanou Energetickým regulačním úřadem a na část neregulovanou, kterou stanovuje obchodník s plynem. Regulovanou část ceny dodávky plynu tvoří „cena za přepravu plynu“, „cena za distribuci plynu“ a „cena za služby operátora trhu“.

http://nazory.e15.cz/blogy/blogy-pohledem/alena-vitaskova-slozeni-cen-energii-plyn-1309091#utm_source=hp&utm_medium=selfpromo&utm_campaign=e15rss

Tady se zavírá na objednávku… plně souhlasím s vicepremiérem Babišem

Internetové stránky ERÚ 27.6.2016

http://www.eru.cz/cs/-/tady-se-zavira-na-objednavku-e2-80-a6-plne-souhlasim-s-vicepremierem-babisem

 

Je to smutné zjištění, které zažívám na vlastní kůži, i mne chtějí zavřít na objednávku… V této věci plně souhlasím s vicepremiérem Andrejem Babišem.

Alena Vitásková: Složení cen energií

27.06.2016 - e15.cz

Autor: Alena Vitásková

Ceny dodávky energií pro domácnosti se skládají z neregulované části (komodity; stanovuje obchodník) a z regulované části, kterou částečně určují Energetický regulační úřad (distribuce, přenos/přeprava, systémové služby, podpora elektřiny a poplatek na operátora trhu) a částečně daňové předpisy ČR.

Neregulovanou část ceny utváří tržní prostředí – navzájem si konkurující nabídky obchodníků. Svému obchodníkovi platíte za každou odebranou jednotku energie a obvykle i stálé měsíční platby. Ceny dodávané komodity závisí ve značné míře na velkoobchodních cenách, za které obchodníci energie nakupují.

Dráždit hada bosou nohou...

Internetové stránky ERÚ 1.10.2015

http://www.eru.cz/cs/-/drazdit-hada-bosou-nohou-
 
Zaměstnanec ČEZ Tomáš Prokeš - ctihodný občan, nebo součást organizované skupiny? Dehonestace ERÚ a především předsedkyně ERÚ. Zájem organizované skupiny ovládnout energetiku.

Jsem „zvlášť závažný zločinec“ – Úřad okradl mafii – a to se neodpouští

Internetové stránky ERÚ 28.8.2015 : http://www.eru.cz/cs/-/jsem-„zvlast-zavazny-zlocinec-–-urad-okradl-mafii-–-a-to-se-neodpousti

Činnost ERÚ za poslední 4 roky. Miliardy úspor z veřejných financí – z kapes nás všech. Úspora až 700 mld. Kč??? Fikce nebo skutečnost? Jak jsme obstáli při ochraně Vás spotřebitelů?

V srpnu jsem zahájila pátý rok svého funkčního období. Nejlépe je hovořit v číslech, především v penězích, co se nám podařilo prosadit ku prospěchu našich občanů, firem, prostě všech, kteří mají na svých účtech povinné (regulované) platby za energie.

Jeden z největších problémů regulovaných plateb je platba za tzv. zelenou energii, která slouží k podpoře výkupních cen podporovaných a obnovitelných zdrojů.

Alena Vitásková podala trestní oznámení na soudce Aleše Novotného

Alena Vitásková podala trestní oznámení na soudce Aleše Novotného

26.05.2016 - FTV Prima (Zprávy 18:55)

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková podala trestní oznámení na soudce Aleše Novotného, který ji v únoru poslal na 8,5 roků do vězení. Existuje podezření, že ji odsoudil jako nezákonný soudce. Jako první jsme upozornili na to, že dostal případ zřejmě v rozporu se zákonem i ústavou. Stejně tak si asi vybral i přísedící. Případ objevil náš reportér Patrik Kaizr.

Soláry a zločiny s tím spojené

Soláry a zločiny s tím spojené

26.05.2016 - Lidové noviny

Autor: Alena Vitásková, Strana: 11

ÚHEL POHLEDU

Žaluji stát za zločiny, které spáchal na svých občanech, na investorech

Když zákonodárci schvalovali zákon 180/2005 Sb., o podporovaných a obnovitelných zdrojích, pravděpodobně mnozí netušili, jak se budou v následujícím období vyvíjet jeho novely, cenová rozhodnutí a příslušné vyhlášky vydávané Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Nebo mnozí tušili či věděli?

Stanovení výkupních cen především pro fotovoltaické elektrárny – fotovoltaické parky zcela zničilo tržní energetické prostředí. Jen pro srovnání, dnešní cena silové elektřiny činí necelou 1 Kč/kWh a výkupní cena energie z fotovoltaických elektráren činí cca 15 Kč/kWh a ještě se ročně „musí“ tzv. indexovat, navyšovat o minimálně dvě procenta. V níže uvedeném grafu je předložen celkový přehled cen energií z obnovitelných zdrojů a cena silové elektřiny. Jen toto srovnání přináší „hrůzný“ pohled na zcela špatnou koncepci energetiky, kterou se země EU vydaly, a Česká republika v některých krocích dokonce trumfovala všechny.

Tisková konference ERÚ 18.5.2016

Tisková konference ERÚ 18.5.2016

Na tiskové konferenci vystoupila Ing. Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ, JUDr. Renata Vesecká, ředitelka druhostupňového odboru ERÚ,1.místopředseda ERÚ Ing.Bc Ivan Noveský a ústavní právník doc. JUDr. Zdeněk Koudelka. Tématem byly nezákonné postupy orgánů činných v trestním řízení proti ERÚ a jeho předsedkyni. V příloze je k disposici zvukový záznam.

Tisková zpráva

Reakce Energetického regulačního úřadu na nález Ústavního soudu

Výrok Ústavního soudu ze dne 2. května 2016 je v souladu s výhradami ERÚ proti krokům a postupu orgánů činných v trestním řízení. Podrobnosti rozvedl ve svém vyjádření odborník na ústavní právo Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D. a jsou přílohou této tiskové  této tiskové zprávy.

Kontakt pro média: Vladimír Černý,tiskový mluvčí ERÚ, Partyzánská 1/7, 170 00 Praha 7,                                                                                           Tel. 724 060 224, www.eru.cz

                                                                                               

Otevřený dopis panu prezidentovi

Vážený pane prezidente,

dovoluji si Vás informovat v krátké prezentaci "Kauza Vitásková" o účelovosti mého stíhání a s tím související dehonestací osobní, pracovní i společenskou.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Alena-Vitaskova-Nikdy-svuj-postoj-za-lepsi-zivot-nas-vsech-nezmenim-434353

Tisková konference ERÚ 5.5.2016

Ing. Alena Vitásková při projevu

Projev Ing.Aleny Vitáskové  určený veřejnosti a slušným představitelům justice:

 
Mám pocit, že zažívám atmosféru roku 1989, kdy se lidé přestali bát, inteligence, studenti dali hlasitě najevo nespokojenost a přivedli náš stát mezi demokratické země tohoto světa. Nesmíme si nechat demokracii vzít. 
 
Veřejnost se v posledních týdnech díky médiím dovídá o porušování lidských práv a svobod v České republice, o porušování Ústavy České republiky v oblasti justice, ať již některými státními zástupci, tak některými soudci. Přestáváme se bát o tom hovořit.
 

Předsedkyně ERÚ informuje

Odkaz na internetové stránky ERÚ

http://www.eru.cz/cs/predsedkyne-uradu-informuje-verejnost;jsessionid=8D5EB73EE5B807F83FC09E2888D47CF1